engineer

Name Tanker Period Details
Kourosh Arbabzadeh FSU SOORENA 2002 to 2011 telecom engineer
Arie Huisman TAZERKA 1986 to 1988 repair the bolnes engines
David Hollywood SHELL WELDER (2) 1971
Ian Croucher HYALA 1965 to 1966
David Edgcombe Miles TOMOGERUS 1947 to 1949
Chris Tanis FOSSARUS (2) 1981 to 1982
Steve Metson MEDORA 1981 communications engineer (marconi) conversion project
Parag Kansal AL BAHIYA 2010
Jean-marie Boshoff NORTHWEST SANDPIPER 2010 Yellotec
Iyanda Akeem Bolaji LNG RIVERS 2007
Iyanda Akeem Bolaji LNG SOKOTO 2009
Paul Roos SUNETTA (1)
Alan Morris HELIX (3) 1997 to 2000
Ton Rakers GALEOMMA (1) 1953 to 1954 4th and temp.2nd engineer
Tony Hogg BEBATIK 2005 to 2007 x2/e, 2ec
Peter Mann ZEMIRA 2007
Frans Ozinga BERTA 1927 to 1931
Muhammad Arshad FICUS (3) 2006 to 2008 4th enginner, 2nd engineer
Karl Steel NEOTHAUMA 1955 to 1956
Karl Steel NASSA (2) 1954 to 1955
Jim Rollinson NANINIA 1955
Max Smaalders MARTICIA 1970 test engineer.tijdens de nieuwbouw
Jim Rollinson SAN CIRILO 1955
Malcolm Newell DONAX (3) 1968 to 1969 4th engineer (later also sailed as 3rd and 2nd eng)
Willem Zandberg LNG FINIMA 2008 Yellotec
Willem Zandberg UMM SLAL 2008 Yellotec
Willem Zandberg LNG AKWA IBOM 2008 Yellotec
Willem Zandberg DONAX (4) 2008 Yellotec
Willem Zandberg BEKULAN 2008 Yellotec
Willem Zandberg GALLINA 2009 Yellotec
Geoff Bear DRUPA (1) 1950 to 1952
Dave Benedet LAKESHELL (3) 1976 to 1977 4th,3rd,2nd engineer
Willem Zandberg AL MAYEDA 2008 Yellotec
Willem Zandberg ACHATINA (4) 2008 to 2009 Yellotec
Gerry Brogan FULMAR FSU 1980 to 1982 fire and gas commissionong engineer
John B. Heazlewood MACTRA (1) 1958 supernumerary engineer (Miri - Singapore)
Walter Muir GOMPHINA 1961 to 1962
John B. Heazlewood TAGELUS (1) 1957 engineer (supernumery) Singapore to Melbourne
Gordon W. Thorpe EMERILLON 1970 to 1976 6th,5th,4th,3rd,relief 2nd engineer
Duncan Graham KUAKA 1978 to 1982
Duncan Graham ERNE 1983
Duncan Graham KOTUKU 1984
Keith Millward NEWCOMBIA 1955
Willem Schoemaker VLIELAND 1959 van swaay koeltechniek (scheveningen)
Jack Burgoine CONUS (3) 1981 to 1985
Jack Burgoine CELLANA 1972 to 1981
Matthew M Shand AURICULA 1948 to 1950
Matthew M Shand LAMPANIA 1948 to 1950
Eileen Reay Nee... PATELLA (3) 1953 to 1955 George Tinning
Syed Irfan Ahmad FSU SOORENA 2001 to 2006 electical engineer