Capsa (3)

About

Completed 1950 as Capsa for STUK. 1959 sold as Capsa to Deutsche Shell. 9-8-1978 arrived Kaohsiung for scrapping.

Information
IMO number
5062754
Call sign
DAKS
Construction number
1613
Tonnage
29.736 ton
Beam
26m
Length overall
184m
Year of construction
1950
Year of renaming/broken up
1978
Service for Shell
1950 to 1978
Cargo
Class
Flag state
Home port
Manager
Shipyard
Status
Photo(s)

Sailors

Name Job Period Details
Bruce Devlin 3rd engineer 1949 to 1953
Clifford Whichello deck boy 1951
Jim Swain 5th engineer 1951
George Bell deck apprentice 1951 to 1952
Douglas M.C. Renton apprentice 1951 to 1952
Geoff Taylor deck boy 1952 to 1953
Peter F.H. Woodhead deck apprentice 1952 Deck apprentice and 4th mate (1951-1952)
Ivor Tucker efficient deckhand 1953 to 1954
John Bull deck boy 1953 1st trip
Gordon Owen Carr 5th engineer 1953 to 1954
Cyril Wright 2nd engineer 1953
David Treasure deck apprentice 1954
Bryan Whittle 3rd officer 1954 to 1955
Albert Bishop catering boy/galley boy 1954
Charles Scott deck apprentice 1955 to 1956
Bill Burwood able seaman 1955
George Griffiths senior ordinary seaman 1955 to 1956
John Reevel Peace 4th engineer 1956 to 1957
Douglas Allan able seaman 1956
John Curzons apprentice engineer 1956 to 1957
Peter Soper unknown 1956 to 1958
Roger Poulton acting 4th officer 1957 to 1958
Arthur Tuffee apprentice engineer 1957
Alan Makinson 5th engineer 1957 to 1958
Mike Offord deck apprentice 1957
Brian Whiting catering boy/galley boy 1957
David Brook deck apprentice 1958
Hans Kolb 3rd engineer 1959 to 1960
Martin Flemming jungmann, leichtmatrose 1959
Tony Rafferty assistant steward 1959
Josef Pfitzner jungmann 1960 to 1961
Fritz Wulff 3rd engineer 1960
Dieter Jeschke koksmaat/bakker 1962 to 1963
Eckhard Drillich assistant engineer 1962 motorenhelfer
Arnold Wippich apprentice/assistant engineer 1964 to 1965 engineer assistant
Manfred Lauster able seaman 1964
Klaus Rixe able seaman 1966
Klaus Noormann assistant engineer 1968
Reinhold Joost funkoffizier 1969 to 1970
Heinz Fuchsstadt boatsmen 1970
Valentin Trofimczyk schiffsmechaniker/pumpenmann 1971 to 1986
Bernhard Moegle assistant engineer 1971 to 1972
Rob Van Grondelle radio officer 1972
A.L. Nagel radio officer 1972
Dieter Kokot 2nd engineer 1972
Hartmut Moeller 2nd and chief engineer 1972 to 1974
K. Skopp c/o 1973 to 1974
Manfred Lauster able seaman 1973 to 1974
Luis F. Dimaguiba 3rd engineer 1974 to 1975
Friedrich Mensing radio officer 1974
Wolfgang Dryja radio officer 1974
K. Skopp c/o 1975 to 1976
Wolfgang Karl mechanical engineer 1975 to 1976