Donax (4)

About

Completed 1999 as Maersk Prosper for Maersk Tankers. 2001 in charter for STASCo. and renamed Donax. 2010 end charter and renamed Maersk Prosper. 2019 sold Greece and renamed Alboran I.

Information
Also known as
Maersk Prosper
Alboran I
IMO number
9215050
Call sign
S6CF8
Construction number
PC110-9
Tonnage
110.000 ton
Beam
42m
Length overall
225m
Year of construction
1999
Year of renaming/broken up
2019
Service for Shell
2001 to 2010
Cargo
Class
Flag state
Home port
Manager
Shipyard
Status
Photo(s)

Sailors

Name Job Period Details
Derek Wallace D... chief officer 1984
Tim Cameron deck cadet 2001
Saleem Ullah Sharif 4th engineer 2002 to 2003
Gerry Peace master 2003 to 2004
Shamsul Jaleel 2nd officer 2003 to 2004
Maqsood Rehman 2 4th engineer 2004 to 2005
Vedran Kolanovic master 2004 to 2005
Joey De Guzman ... fitter 2004 to 2005
David Beeston chief engineer 2004
Adnan Mansoor chief officer 2004
Zdenko Slade 1 2nd engineer 2004
Elden L. Elisan messman 2004 to 2005
Abhinav Shrey engineer cadet 2005 to 2006
Domingo Himaya fitter 2005
Sukhvinder Singh 3 4th engineer 2005 to 2006
Anand Meethal Ackare administration officer 2005
Irwin J.k. Sequeira chief officer 2005
Saleem Ullah Sharif 3rd engineer 2005
Samy Jehangir C... electrical/electronic officer 2006
Maqsood Rehman 2 4th engineer 2006
Pimal Dhawan master 2006 to 2007
Danesh Hoshang Tata 3rd officer 2006
Syed Abdul Baseer 4th engineer 2006 to 2007
Milind Goyal chief officer 2006
Rajiv Rommel deck cadet 2007
Mannepalli Vino... 4th engineer 2007
Keith Braganza master 2007
Irwin J.k. Sequeira chief officer 2007 to 2008
Gourav Dubey 2nd engineer officer 2007
Sudharsanam Mut... fleet administration officer 2007
Ravi Reddy Kond... chief officer 2007
Zeeshan Akram chief officer 2008
Willem Zandberg engineer 2008 Yellotec
Rohit Bajaj master 2008 to 2010
Mukhtar Ahmed Bhatti chief officer 2008 to 2009
Rodolfo Alon Jr. gp cleaner 2008 to 2009
Karthik Prabakaran 2 2nd officer 2009 to 2010
Denis Jurisevic chief engineer 2009
Ahmad Waqas 2nd mate 2009 to 2011
Naveed Y Chaudhry 2nd officer 2009 to 2010