Fusus (2)

About

Completed 1975 as Fusus for STUK. 1979 as Fusus to to Shell Tankers Rotterdam. 1989 sold to Gefion Tank Owners Danmark and renamed Gefion Timor. 1992 sold Ocean Tankers Singapore and renamed Ocean Topaz. 16-3-2003 arrived Alang for scrap.

Information
Also known as
Gefion Timor
Ocean Topaz
IMO number
7382562
Call sign
A8TS
Construction number
51
Tonnage
32.400 ton
Beam
26m
Length overall
171m
Year of construction
1975
Year of renaming/broken up
2003
Service for Shell
1975 to 1989
Cargo
Class
Flag state
Home port
Manager
Shipyard
Status
Photo(s)

Sailors

Name Job Period Details
Piet Van Eenige aankomend scheepsvakman 1972
Iain Gillie Campbell 3rd engineer 1975 to 1976
Robert Yuille 5th engineer 1975
Peter Tattam catering boy 1975
Bob Norton 5th engineer 1975
Fred Craig 2nd cook 1975 to 1976
Raymond Laws 2nd cook 1975 maiden voyage joined Haugusund may 75
Dave Murphy 5th engineer 1975 to 1976
James Williamson grade 1 seaman 1976
Steve Finlay catering boy 1976 to 1977
Tony K Lewis catering boy 1977
Tony K Lewis 2nd cook and baker 1977
Steve Shaw gp 1 1977 to 1978
Robert Jones grade 1 seaman 1977 to 1978
Gus Mcphail senior radio officer 1977 to 1978
John McSheffrey deckhand 1978
Harry Zwanenburg 4th engineer 1978 to 1980
Huub Knuit scheepsgezel algemene werkploeg 1978
Keith D. Rourke 2nd cook and baker 1978 to 1979
Keith Roberts senior radio officer 1978
Ben Fredriks algemeen scheepsvakman 1979 to 1983
Peter Ros leerling sgo 1979 to 1980
Thomas Marcusse radio officer 1979
Jan Gijsbertsen 4th engineer 1979 to 1978
Rijk Roor leerling sgo 1979 to 1980
Aad Storm 3rd engineer 1979
Arie Bravenboer aankomend scheepsvakman 1979
Jacob De Groot 3rd engineer 1980
Gerard Barendse aankomend scheepsvakman 1980 to 1982
Jan Van Alebeek scheepswerktuigbouwkundige/stuurman 1980
Michiel Boersma apprentice engineer 1980
Rene Van Loon algemeen scheepsvakman 1980 to 1982
Peter Kruithof matroos/scheepsgezel 1980 to 1985
Henk Turenhout deck apprentice 1980
Steve Wollrabe bediende 1980 to 1982
Frans Koens 2nd engineer 1980 to 1981
Robert Dorrenboom 4th engineer 1980
Martin Bouwkamp steward 1980 to 1986
Martin Schuurs scheepsvakman 1 1980
Gerhard Monkhorst 4e en 3e stuurman 1980 to 1981
Sino Siets Van ... aankomend scheepsvakman 1980 to 1981
Bart Kusters aankomend scheepsvakman 1980 to 1985
Han Van Der Poel 3rd 1981 to 1982
Ruud Oranje bankwerker/lasser 1981 to 1982
Rijk Roor 4th engineer 1981
John Oosterhof aankomend scheepsvakman 1981 to 1984
V. Zhurbyn matroos/scheepsgezel 1981
Frank Tullmann hoofd voeding 1981
Cees Jongbloed radio officer 1981
Karel Schefferlie aankomend scheepsvakman 1981 to 1982
Jan Dallmeijer matroos/scheepsgezel 1982
Henk Van Zoggel algemeen scheepsvakman 1982
Erik Grootjans stuurmansleerling 1982 to 1983
Anja Bottenberg steward 1982 to 1988
Hans Burger 1 2nd engineer 1982
Steven Metzelaar aankomend scheepsvakman 1982 to 1983
Peter Van De Bunt 1 matroos/scheepsgezel 1982 to 1988
Pieter A. De Lange radio officer 1982
Sino Siets Van ... aankomend scheepsvakman 1982
Adrie Verheij leerlingwerktuigkundige 1982 to 1983
Aad Van Eijsden aasv 1982
Jaco Coppoolse cook 1982
Jan Lijkelema 4th engineer 1982
Jos Kremer leerling sgo 1982
John Jansen 1 aankomend scheepsvakman 1982 to 1987
Henk W. Vermaas gezagvoerder 1982 to 1986
Joop Van Beurden 1 algemeen scheepsvakman 1983
Arnoud De Vos stuurmansleerling 1983 to 1984
M.f. Koens 2nd engineer 1983
Paul Guyt aankomend scheepsgezel algemene werkploeg (asaw) 1983
Rob Dekker aankomend scheepsvakman 1983
Piet Veijgen radio officer 1983
Jan R. Alsma hoofdwerktuigkundige 1983
Wiel S. Van Der Ham captain (commanding officer) 1983
Jan Deelen 3rd engineer 1983
Philipp Walter ... matroos/scheepsgezel 1984
Erik Grootjans leerlingwerktuigkundige 1984 to 1985 leerling werktuigkundige sgo
Andre Van Der Haak aasv 1984 to 1985
Jan Wientjes 1e stuurman 1984
Alphons Fluitsma 2nd engineer 1984
Marco Martens aankomend scheepsgezel algemene werkploeg (asaw) 1984
Aad Van Eijsden aasv 1984 to 1985
Sander Zijlmans leerlingwerktuigkundige 1984 to 1985
Frank Tullmann hoofd voeding 1984
Aad Storm 2nd engineer 1984
Guus Clever aankomend scheepsvakman 1984
Karel Schefferlie aankomend scheepsvakman 1984
Aad Smit steward 1984
Jaap Jager hoofd bediende 1985
Rien Viergever 3rd engineer 1985
Gert Van Driel hoofd voeding 1985
Ralph Meijer matroos/scheepsgezel 1985 to 1986
Erwin Weber aankomend scheepsvakman 1985 to 1988
A. Verbunt 2 beko 1985
Ruud De Leur 4e stuurman 1985
Theo J.M.H. Bakker 3rd engineer 1985 to 1986
Martenbosje aankomend scheepsgezel algemene werkploeg (asaw) 1985
Sjoek Abma 1e stuurman 1986
Jan Roosenburg hoofd voeding 1986 to 1987
Piet Mink 2e stuurman (2nd officer/mate) 1986 to 1987
Piet Veijgen radio officer 1986
Martin Schuurs scheepsvakman 1 1986
Taco Neven sgo (semi geïntegreerd officier) 1986
Henk W. Vermaas gezagvoerder 1986 to 1987
Ronald Mooring sgo (semi geïntegreerd officier) 1986 to 1987
Pieter Van Der Wal able seaman 1986
Karel Kleijn 4th engineer 1986
Frans Koens chief engineer 1987 to 1988
C.f. Van Der Ende hoofd voeding 1987 to 1988
Wolf Beekman chief officer 1987
Gerrit Jan Harlaar 3rd engineer 1987
Sugiman petty officer 1987
Koos De Groot hoofdwerktuigkundige 1988
Wiel S. Van Der Ham captain (commanding officer) 1989
Moelyono Kasio radio officer 1989